Gaming Istanbul 2019

Neler oldu neler bitti?

Türkiye’nin en önemli oyun fuarlarından biri olan Gaming İstanbul, 31 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini kabul etti. Her sene olduğu gibi bu yıl da GİST’e katıldık ve kişisel izlenimlerimizi yazdık. Bakalım bu yıl GİST’te neler olmuş?

Image
Fotoğraf: Gaming Istanbul (GLEvents)

2016 yılında ilki düzenlenen GİST fuarının 4.sü bu yıl Yenikapı’da bulunan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Yeri değişmesine rağmen hafta içinde bile etkinlik kapısında uzun kuyruklar oluştuğunu gördük. Sadece buna bakarak bile Türkiye’de oyun sektörüne olan ilginin ne kadar arttığını görebilirsiniz.

Şahane bir standımız vardı!

Organizasyonun zanaatkarlara ayırdığı bölüm sayesinde bu yıl ilk kez Couplesmiths olarak Gaming Istanbul etkinliğinde stand açma şansına eriştik. Bu yüzden etkinlikle ilgili olan yorumlarımız, daha çok standların bulunduğu zanaatkar alanı ve cosplay yarışmasını kapsayacak. Bu tür etkinliklere hiçbir zaman kostümsüz gitmediğimiz için, fuardaki tüm etkinlikleri ve oyunları takip etmemiz bir hayli zorlaşıyor. Yine de etkinlikle ilgili birkaç önemli nokta gözümüze çarptı elbette. Son yıllarda oldukça popüler olan Fortnite, PUBG ve elbette League of Legends gibi oyunların online turnuvaları etkinlik boyunca oldukça geniş bir alana yayıldı. Oyunlar için ayrılan alanlar devasa olmasına rağmen alan boyunca sürekli sırada bekleyen bir topluluk görmek mümkündü. Değinmeden geçmeyelim, Fortnite’ın alanındaki dekorlar ve silahlar güzel bir dokunuş olmuş. Ayrıca etkinlik içerisinde GİST’in ana yarışmasından ayrı bir kostüm yarışması düzenleyip şahane ödüller vermeleri de cosplayer olarak epey hoşumuza gitti. Oyun firmalarının hala cosplayerları önemsemesi ve takdir etmesi güzel bir şey.

Image
Fotoğraf: Gaming Istanbul (GLEvents)

Bir etkinlikte en önemli şey ne? Yemek! Yani en azından bizce. Geçen yıl GİST’te yemek yiyebilmek gerçekten büyük bir sorundu. Etkinlik alanının dışındaki yemek kamyonuna yürümek dışında pek bir şansınız yoktu. Fakat bu yıl, alanın içerisinde bulunan kantin sayesinde herkesin karnı yeterince doydu. Tüm gün kostümle dolaşıp aç ve susuz kalan cosplayerlar için mükemmel bir gelişme oldu kısacası. Ayrıca Redbull standı da etkinlikte epey can kurtardı. Etkinliğe uykusuz geldiğimiz günler sanırız ki 4-5 kutu Redbull tükettik.

Biraz standımızdan bahsedelim. Bir yandan önceki hafta gerçekleşen Gaming Forum bir yandan da GİST’te giyeceğimiz kostümlerle ilgilenmekten standa istediğimiz kadar ürün çeşidi getiremedik. Fakat, Türkiye’nin en büyük ve en gerçekçi asa koleksiyonunu yapma yolunda büyük bir basamak oldu GİST bizim için. Gerek Harry Potter gerekse Fantastik Canavarlar filminden pek çok asa çeşidini modelledik ve sergiledik. Hatta biz bu yazıyı yazarken bile koleksiyonumuz genişlemeye devam ediyor.

Image

Zanaatkar arkadaşlarımızla beraber bulunduğumuz stand bölümüne ilgi pek yoğun değildi diyebiliriz. Bunun en önemli sebebi, standların bulunduğu bölgenin büyük firmaların standlarına olan uzaklığıydı. Bu yüzden o bölge etkinlik boyunca biraz sakin kaldı.

Gelelim Cosplay yarışmasına. Geçen yıl Starcraft’tan Alarak kostümü ile yarışmada birincilik kazandık. Bu sebeple bu yılki GIST Cosplay yarışmasında jürilik yapacağımız için hem stand telaşında hem de kostüm giyme telaşındaydık. Fantastik Canavarlar’dan Grindelwald ve Thor Ragnarok’tan Loki ve Hela kostümleri ile etkinliğe katıldık. Issabel Cosplay, Calypsen Cosplay ve Anastasia Komori ile beraber jüri masasına oturduk. Cumartesi günkü ön eleme oldukça güzel geçti. Tüm kostümler birbirinden güzeldi. Pazar günkü yarışma ile 3.lüğü Valennia Cosplay, 2.liği Kerro Cosplay ve 1.liği Taha Caner Props kazandı. Gönüllerin birincisi ise, 3CPO kostümü ile HMD Cosplay oldu. Tüm arkadaşlarımızı güzel emekleri için tebrik ediyoruz.

Image
Fotoğraf: Gaming Istanbul (GLEvents)

Son olarak eklemeden geçmeyelim, bu yıl belki de en içimizde kalan şey Just Dance standına uğrayamamak oldu. Hatta o kadar içimizde kalmış ki, eve gider gitmez Just Dance satın aldık ve oynamaya başladık. Seneye çılgın dans motiflerimiz ile GIST 2020’yi coşturacağız, hazır olun!


Benzer yazılar

Bizimle çalışmayı bi' düşünün.

Mükemmel kostümler ve replikalar üretiyoruz.